Rotační snímače
Mnohé zpracovatelské a výrobní procesy, mobilní stroje a oblast obnovitelných zdrojů si už nelze představit bez rotačních senzorů, jakožto spolehlivých snímačů naměřených hodnot pro přesné zjištění poloh a délek drah. Snímače převádí rotační pohyby v digitální signály. Používají neopotřebitelnou optickou nebo magnetickou detekci.
Jaký je rozdíl mezi inkrementálními a absolutními rotačními snímači ? Jaké typy obou variant existují ? Jaké mají výhody a slabá místa? V tomto článku odpovíme na tyto základní otázky a dáme Vám prostor pro výběr správného senzoru pro vaší aplikaci.
Inkrementální vs. absolutní
Inkrementální znamená přírůstkový. Jednoduše řečeno tento senzor potřebujete, když chcete vědět, o kolik se změnila poloha, nebo jakou dráhu vykonal daný objekt při svém otáčení. Čili kolik dráhy přibylo. "Inkrementál" pracuje v rámci jedné otáčky (360°) a tím končí.
Absolutní rotační snímač je věc, která umí pracovat s počtem otáček a zároveň umí říct, kde přesně se v rámci otáčky (360°) v danou chvíli nachází ten či onen objekt.

Pojďme si to vysvětlit na hodinách. Představte si, že otáčka je 60minut. Inkrementální snímač vám změří, o kolik se posunula ručička. Absolutní vám řekne kde v tuto chvíli je a kolik krát se otočila.
Absolutní snímače ještě rozdělujeme na jednootáčkové a víceotáčkové. Jak již napovídá název, ty jednootáčkové jsou omezeny jako "inkrementály" rozsahem 360°. A je to dokonce tak, že když použijete Inkrementál od ifm a připojíte ho prostřednictvím IO-link, získáte jednootáčkový absolutní snímač také. A víceotáčkový snímač je právě ten, který Vám umí třeba udělat tachometr k vrtuli... 🙂
Co je uvnitř a co z toho je lepší?
Fotoelektrická technologie. Uvnitř senzoru je kotouč s průřezy, skrze které prochází světlo. Když se paprsek přeruší, vygeneruje se impulz. Čím víc průřezů je v kotouči, tím vyšší je citlivost senzoru. Představte si řízení v autě, které má vůli. Vy otáčíte volantem a nic se neděje, pak překonáte vůli a auto začne zatáčet. Podobně se chová špatný optický senzor. Výroba těchto kotoučů je velmi nákladná, a cena stoupá se stoupajícím rozlišením. Produkty ifm electronic zde právě umí nabídnout velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Obecnou výhodou optické technologie je vysoká přesnost, ale jsou křehké a nehodí se tolik do prostředí s vysokými vibracemi.
Rotační snímače s magnetickou technologií pracují na principu měření změny pole při otáčení magnetu nad citlivým čipem (Hallův jev). Jsou obecně kompaktnější, robustnější a lépe odolávají vibracím než fotoelektrické. Jejich nevýhodou je ale nižší přesnost oproti fotoelektrickým. Mají také delší dobu odezvy.
Hoďte ho do stroje! Jak připojit?
Rotační snímače s plnou hřídelí jsou připojeny k hřídeli rotačního stroje o stejném nebo podobným průměru pomocí různých typů spojek. Běžné průměry plných hřídelí jsou 6 mm a 10 mm.
Rotační snímače s průchozí hřídelí se instalují přímo na rotující hřídel a osazují se pružným montážním držákem. Existuje varianta s jednostranně otevřenou dutou hřídelí (hřídel je dutá pouze z jedné strany), která je běžnější než verze s celkově průchozí hřídelí. Běžné průměry hřídelí jsou 6 mm a 10 mm. Na ilustračním obrázku vidíte varianty přírub pro připojení snímačů k hřídelím.
Který si mám koupit ?
ifm electronic má několik produktových řad inkrementalních snímačů. Každá z těchto řad je určena do trochu jiných podmínek a lehce se liší jejich vlastnosti. Abychom pomohli vybrat ten správný senzor pro Vaši aplikaci, sepsali jsme v bodech jejich nejdůležitější parametry a přínosy. Všechny "inkrementály" z dílny ifm electronic disponují technologií IO-Link. U absolutních snímačů si můžete vybrat z jedno nebo víceotáčkových. Oba typy používají pouze optickou vysoce přesnou technologii s dobrým poměrem cena/výkon.
Basic Line
Jedná se o cenově výhodnou verze bez displeje. Řada je určena méně náročným zákazníkům, anebo pro situace, kde nebude probíhat odečet hodnot na displeji. Senzory disponují IO-link technologií.
Performance Line
Tyto senzory vyhodnocují signál pro monitorování otáček, disponují funkcí čítače a detekcí směru otáčení. Poskytují jasnou indikaci stavu na displeji, jednoduché nastavení pomocí tlačítek a intuitivní navigaci v menu. Těmto senzorům nic nechybí a jsou vhodné pro většinu běžných aplikací.


Wet line
Tato řada se vyznačuje vysokým stupněm krytí a tělu z nerezové oceli. Senzory "Wet line" jsou určené například pro synchronizaci pásových dopravníků a zajišťují velké intervaly údržby i v drsných podmínkách. Stupeň krytí IP 67 je předurčuje pro použití v prostředí v potravinářském průmyslu

